מכון עזריאלי להעצמה חינוכית

מכון עזריאלי להעצמה חינוכית פועל בחטיבות הביניים ברחבי הארץ להעצמת תלמידים ומניעת נשירתם. התכנית מקיפה את התלמיד בשלושה מעגלים: התכנית הלימודית מסייעת בצמצום הפערים הלימודיים, התכנית החברתית מחזקת את אישיות התלמיד והאמונה ביכולותו, והתכנית ההורית פועלת לחזק את הקשר בין ההורים לתלמיד. התכנית פועלת בפריסה ארצית בפריפריה הגאו-חברתית, ב 26 ערים, מקרית שמונה ועד אילת. כיום משתתפות בתכנית 85 חטיבות ביניים, וקרוב ל 4,000 תלמידים.

המעבר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים מתרחש באחת מהתקופות הקשות ביותר בחיי התלמיד – גיל ההתבגרות, גיל המתאפיין בסערות נפש רבות ובלחצים פנימיים.

בתקופה זו התלמידים בעלי ההישגים הנמוכים הופכים להיות פגיעים מאוד בנפשם, ואף מאבדים את האמונה ביכולתם האישית עקב כישלונות לימודיים מצטברים, דבר המוביל אותם לתסכולים חברתיים ואישיים.

על רקע האתגרים העתידיים המצפים לילדי חטיבות הביניים בבית הספר, מוצאים עצמם התלמידים הללו פוסעים על מסלול המוביל אותם להפיכתם לנושרים סמויים הרשומים אמנם במערכת החינוך, אך לא משתתפים בתהליך הלמידה בפועל או חלילה אף נושרים בפועל.

קרן עזריאלי שמה לה למטרה להתמודד עם האתגר הלאומי הזה, על פיו שנות הלימוד בכיתות ז' עד ט' מהוות את "קו פרשת המים" בחייהם של תלמידים רבים.


התכנית

מכון עזריאלי להעצמה חינוכית נוסד בשנת 2004 על ידי מר דוד עזריאלי ז"ל,  כשמטרתו העצמת בני הנוער הללו במטרה לאפשר להם לממש את היכולת שלהם לעמוד בזכות עצמם ולהצליח בלימודיהם בבית הספר. כל זאת באמצעות הדרכה ותמיכה המביאה אותם 'צעד אחר צעד' להבנה שהצלחתם היא דבר אפשרי שניתן להגשימו ולממשו.

התוכנית מורכבת משלושה מעגלים, שמטרתם לשפר את כישוריהם הלימודיים והחברתיים של התלמידים ולהתמקד בתפקיד שממלאים ההורים בתהליכי הלמידה של ילדיהם.
הישגים לימודיים כשלעצמם מושגים באמצעות 'האצה לימודית', המצמצמת פערים לימודיים בעזרת מבצעים לימודיים מזורזים בפרק זמן קצר, דבר המביא בתורו לכמה וכמה הישגים מרשימים ועקביים במקצועות הליבה: מתמטיקה, אנגלית והשפה העברית.

תהליך קליטת התלמיד בתוכנית מתחיל ב"מסע גיבוש", בו התלמיד והקבוצה עוסקים בהיבטים שונים של גיבוש אישיותו וזהותו של התלמיד. בשלב הבא מעמיקים את טיפוח הכישורים החברתיים והאישיים של התלמידים באמצעות סדנאות קבוצתיות, שיחות אישיות ופעילות ספורט. במהלך השנה נפגשים התלמידים עם ההורים בכדי לייצר מרחב נכון בו ייעשה חיבור חווייתי בין הילד למשפחה ובין ההורים.

לקראת סיום השנה יצאו התלמידים ל"מסע קהילתי". מסע זה מייצג את המעבר מהמעגל האישי והקבוצתי-משפחתי לעבר מעגלים חברתיים רחבים יותר. בסיום מסע זה יוצרים התלמידים מיזם חברתי שהם מפעילים בסביבה הקרובה אליהם, ובכך תורמים גם הם לקהילה הקרובה אליהם. בין המסעות מתקיימות סדנאות שבועיות המחזקות את הכישורים הבאים: דימוי עצמי חיובי, מיומנויות התנהגותיות, דפוסי משמעת, חיזוק האמונה ביכולות ההצלחה, טיפוח למצוינות ועוד.

בוגרי מכון עזריאלי עוברים הכשרה כמדריכים צעירים בשלבי הסיום של התוכנית בקורס מנהיגות "כח דוד". מטרת העל של ההכשרה היא שהבוגרים יהיו אלה אשר ילוו את התלמידים הצעירים החדשים בתוכנית, הן לימודית והן חברתית, במסגרת התנדבותית התורמת בחזרה לחברה.

גם הורי התלמידים לוקחים חלק בתהליך באמצעות סדרת פגישות אינטנסיביות עם יועצי חינוך, בהן הם לומדים להכיר שיטות לימוד לעבודה עם ילדיהם ודרכים לשפר את מערכת היחסים המשפחתית, והכול בדרך שתאפשר להם להיות שותפים מלאים בהישגים של ילדיהם.

לאתר מכון עזריאלי להעצמה חינוכית